Pompa ciepła poprawia komfort energetyczny wewnątrz pomieszczenia, w którym się znajduje. Maszyna ta sprawia, że powietrze wykonuje nienaturalny ruch w typowym obiegu przepływu powietrza. Można łączyć ją z fotowoltaiką. Dzięki temu jej funkcjonowanie może okazać się całkowicie darmowe, a jednocześnie jakże pożyteczne dla mieszkańców danego gospodarstwa domowego. W tym artykule znajdują się informacje dotyczące działania i przeznaczenia pompy ciepła oraz podsumowanie, czy warto jest w nią zainwestować.
Jak działa pompa ciepła?
Głównym celem montażu pompy ciepła jest poprawa komfortu cieplnego wewnątrz konkretnego pomieszczenia lub też grupy pomieszczeń (w zależności od usytuowania urządzenia). Część tego urządzenia umieszczona jest wewnątrz budynku, a część na zewnątrz. Z wewnątrz pobiera ono zimne powietrze i ociepla je w trakcie jego przepływu na zewnątrz. Powietrze to jest stale pompowane co umożliwia jego nieustanne obieganie. Ciepłe powietrze wraca więc do wnętrza gospodarstwa, a cykl powtarza się w trakcie działania pompy. Powstałe ciepło wykorzystuje się przeważnie do ogrzania wody, grzejników i płaszczyzn, np. ogrzewania podłogowego.
Pompa ciepła ma swoje zastosowanie zarówno latem jak i zimą. Potrafi ogrzewać powietrze w panujących -28 stopniowych mrozach. W lecie ma odwrotne działanie, ponieważ dostarcza do wnętrza domu ochłodzone powietrze. Zapewnia więc komfort cieplny przez cały rok.
Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi
Sprężarka musi być podłączona do prądu elektrycznego, aby pompa ciepła mogła działać. Prąd ten można czerpać oczywiście z lokalnej sieci energetycznej lub produkować go za pomocą paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku lub w gruncie. Wówczas po połączeniu paneli z pompą ciepła jej działanie może okazać się całkowicie darmowe. Oznacza to nic innego jak bezkosztowy komfort energetyczny przez cały rok.
Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
W gospodarstwach, w których funkcjonuje pompa ciepła nie trzeba przeznaczać jego pomieszczenia na kotłownię. Oznacza to więcej przestrzeni użytkowej w gospodarstwie dla jego mieszkańców. Budowa komina również nie jest konieczna. Oznacza to wiele korzyści finansowych.